#Facebook w roli głównej

Cała sprawa zaczęła się od artykułów w dziennikach "Guardian" i "Observer", które poinformowały, że pracownik agencji Cambridge Analytica (zajmującej się dużymi zbiorami danych, tzw. Big Data), ujawnił, iż dane dziesiątków milionów użytkowników Facebooka zostały pobrane bez wiedzy zainteresowanych i posłużyły w kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa oraz kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

NIELEGALNIE zdobyto dane 87 MILIONÓW użytkowników tego portalu (ponad 2 MILIONY z Europy, a 57 tys. z Polski), które wykorzystano, by tworzyć profile psychologiczne wyborców. Na ich podstawie przygotowano przekaz polityczny DLA KONKRETNEJ osoby. Bo znając jej preferencje, opinie i wszystko inne, co da się wyczytać z konta na FB, można przecież trafić w czuły punkt…

Jako ciekawostkę podrzucamy, że sztab Trumpa miał zapłacić za to 6 milionów dolarów. W całej sprawie pojawił się jeszcze WĄTEK ROSYJSKI. Ów sprytny mechanizm wykorzystania danych miał bowiem opracować mołdawski badacz, za kasę od rosyjskiego rządu przeznaczoną na badanie "stanów emocjonalnych" użytkowników Facebooka…

Co na to winni? Początkowo Facebook sprawy nie komentował. Prawnicy giganta określili tylko informacje o rzekomej winie mianem "fałszywych i zniesławiających". Cambridge Analytica także nie przyznawała się do tego, że uczestniczyła w jakichkolwiek nielegalnych działaniach.

Presja jednak narastała i ostatecznie wywołany do tablicy szef Facebooka zaczął się tłumaczyć. A w Kongresie nawet przepraszać i brać winę na siebie. Osobiście. „Ja założyłem Facebooka, ja to uruchomiłem i jestem odpowiedzialny za to, co tu się dzieje. Pomyliłem się.”

Zuckerberg przepraszał nie tylko za Cambridge Analytica. Bo amerykańscy politycy chcą też wiedzieć, czy Kreml wykorzystywał Facebooka (w czasie kampanii prezydenckiej) do wrzucania fake newsów, by pomóc Trumpowi wygrać.

Całe oświadczenie Marka Zuckerberga przeczytasz tutaj.

źródła: gazeta.pl, interia.pl

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Chodź do nas
  • Facebook Basic Square
  • Instagram Ikona społeczna